TR EN
KINESIO TAPING® 1-2

KINESIO TAPING® 1-2

KURSU

25-26 Kasım 2022
ANKARA
 • Katılımcı Sayısı 25 Kişi
 • Kurs Süresi 2 GÜN
 • Ücret 4.500 TL
 • Sertifikasyon Uluslararası Geçerli Kinesio Taping® Sertifikası
 • Kurs Dili Türkçe
Gül Baltacı

Gül Baltacı


Prof. Dr.

Nihan Özünlü Pekyavaş

Nihan Özünlü Pekyavaş


Doç. Dr.

KURS İÇERİĞİ

Kinezyo bantlama tekniği 1973 yılında Dr. KenzoKase tarafından geliştirilmiştir. Standart bant uygulamaları eklem ve kas yapılarını desteklemekle birlikte eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde kısıtlamaya yol açmaktadır. Ek olarak bu bantlama yöntemleri uygulandıkları dokuya yapmış oldukları kompresif etki ile bazen zedelenmiş dokunun iyileşmesini yavaşlatmakta ve fasya gibi derin dokulara bir destek sağlamamaktadır. Metodun ortaya çıkış felsefesi eklem hareketlerini sınırlamaksızın insan derisinin yapısal özellikleri ve esnekliğine benzer bir bantlama yönteminde daha başarılı sonuçlar alınabileceğidir. Dr. Kase konvansiyonel bantların sayılan bu etkilerinin tersine doku iyileşmesine yardımcı olurken eklem hareket açıklığını sınırlamayan Kinezyo bandı tasarlamış ve farklı vücut bölgelerinde geliştirdiği yöntemleri uygulamaya başlamıştır.

Dr. Kase’ye göre kas iskelet sistemi kaynaklı sorunların başında kasın fonksiyon bozuklukları gelmektedir. Dr. Kase kasın bantlanmasının eklem çevresinin bantla immobilize edilmesinden daha etkin olduğunu savunmaktadır. Zedelenme veya aşırı kullanım sonrası kasın elastik özellikleri bozulmaktadır. Bu nedenle Kinezyo bant kasın elastik özelliklerine benzer, yapışkan nitelikte, uygulandıkları deri üzerinde kaldırıcı etkiye sahip ve deri ile dış ortam arasında hava dolaşımına izin verebilecek özellikte olmak üzere tasarlanmıştır.

Kinezyo bant, cildin özelliklerini yansıtacak şekilde geliştirilmiştir ve kalınlığı cildin epidermis tabakasına, esnekliği insan cildinin elastik özelliklerine benzer. Bantlar boyuna mevcut halinin %55-60’ı kadar uzarken enine esneme özelliği göstermez. Bantlar kağıt destek üzerine mevcut gerginliğinin yaklaşık %10’i ile yerleştirilmiştir. Elastik özelliğini 3-4 gün süreyle koruyan bantlar %100 pamuk liflerine sarılı polimer elastik liflerden oluşur. Yapıştırıcısı parmak izine benzer şekilde dalgalı akrilikten oluşur, lateks içermez ve ısı ile aktive olur. Hastalar bandın birkaç gün kalacağı ve banyo yapmak ya da yüzmekle bandın çıkmayacağı konusunda bilgilendirilmelidir. Bant ıslandığında havluyla fazla suyu alınmalı, ovalanmamalı ve kuruması beklenmelidir.

Dr. Kase banda uygulanan gerilimin derecesine bağlı olarak bazı pozitif etkilerden söz etmektedir. Bu etkiler cilt aracılığı ile mekanoreseptörleri uyarmak suretiyle santral sinir sistemine sinyal göndererek uygulanan bölgede pozisyonel bir uyarı yaratmak, fasya dokusunun dizilimini düzeltmek, ağrılı ve inflamasyon bölgesi üzerindeki fasya ve cilt, ciltaltıyumuşak dokuları kaldırarak dolaşıma daha fazla alan yaratmak, hareketi sınırlamak veya arttırmak üzere duysal uyarı oluşturmak, eksüdayı lenf yollarına yönlendirerek ödemin azaltılmasını sağlamak olarak sıralanabilir. Kinezyo bantlama ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için http://kinesiotaping.com/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.

2011 yılında ilk defa atlara kinezyo bantlama(EquineKinesioTaping®) uygulamasına başlanmış olup 2014 yılında ise atlar için özel olarak üretilmiş EquineKinesioTex ® piyasaya sürülmüştür.Atlara uygulanan bantla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.kinesioequine.com/ web adresinden ulaşılabilir.

Kurs Ücretine;

* Kinesio Taping Association International ve Kinesio University, USA tarafından onaylı Orjinal Sertifika

* KT 1-2 Eğitim Materyali,

* 2 Adet Bant,

* Kahve araları dahildir.

* Kursa gelirken anatomi tekrarı gereklidir, rahat kıyafet ve makas getirilmesi zorunludur.

Kayıt İçin İletişim;

Doç. Dr. Nİhan Özünlü Pekyavaş

Tel: 0507 153 50 28

nihan_2002@hotmail.com

KT1-2 eğitim ücreti 4.500 TL ve KT3 eğitim ücreti 2.500 TL olup

2 eğitimin alınması halinde toplam ücret 6.000 TL’dir.

Ön kayıt kurs ücreti olan 900 TL’nin yatırılması için gerekli bilgiler aşağıdadır.

Eğitim Ücretine KDV Dahil Değildir.

Ücret bilgisi için +90 (535) 362 95 47 nolu telefonu arayabilirsiniz.

  BANKA Hesap Bilgilerimiz

  Denizbank
  Serenay Büyüker
  TR42 0013 4000 0133 0864 5000 11


  ÖN KAYIT ve DEKONT GÖNDERME FORMU