TR EN
KRONİK MİYOFASYAL

KRONİK MİYOFASYAL

AĞRI ve SEGMENTAL SENSİTİZASYON

25-26 MAYIS 2019 İSTANBUL

 • Katılımcı Sayısı 25 Katılımcı
 • Kurs Süresi 2 GÜN
 • Ücret ---
 • Sertifikasyon Katılım Sertifikası
Jay P. SHAH

Jay P. SHAH


MD. Senior Staff Physiatrist

Jay P. Shah, MD Bethesda,  Maryland-ABD’de fiziatrist ve klinik araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Aktif miyofasyal trigger noktalara (MTrPs) bağlı olarak gelişen kronik miyofasyal ve nöro-muskuloskeletal ağrıların altta yatan patogenezi ve patofizyolojisini açıklamak ilgi duyduğu ve uzmanlaştığı konulardır. Nörojenik inflamasyon, santral sensitizasyon, somato-visseral ve vissero-somatik refleksler, spinal fasilitasyon, limbik sistem disfonksiyonu ve nöroplastisite özellikle ilgisini çekmektedir. MTrPs’lerle ilişkili spontan ağrının başlatılmasında, artmasında ve sdevam etmesinde her biri nasıl bir rol oynamaktadır?

Jay ve arkadaşları, aktif MTrPs’lerin benzersiz biyokimyasal ortamını (örneğin, enflamatuar mediatörler, nöropeptitler, katekolaminler ve pro-inflamatuar sitokinler) ortaya çıkaran yeni mikroanalitik teknikleri kullanmaktadırlar. Bu maddeler inflamasyon, ağrı, hassasiyet, santral sensitizasyon ve hücreler arası sinyalleşme ile ilişkilidir.

Ayrıca MTrPs’leri görselleştirmek, viskoelastik özelliklerini ve aktif MTrPs’lerin benzersiz kan akış dalga biçimi özelliklerini ölçmek için ultrason görüntüleme uygulamalarını kullanmaktadırlar. Çalışmaları ayrıca MTrPs’lerle ilişkili objektif, tekrarlanabilir ve ölçülebilir kas dokusu özelliklerini tanımlamakta ve kuru iğnenin bu doku özellikleri üzerindeki etkilerini nicel olarak göstermektedir.

Jay aralarında fizyoterapistler, doktorlar, osteopatlar, masaj terapistleri, diş hekimleri, kayropraktik uzmanları ve konuşma terapistleri bulunan birçok profesyonele çok sayıda uluslararası dersler ve uygulamalı eğitimler vermektedir. Sunumlarında klinik ağrı bilimlerinden ortaya çıkan etkileyici ve klinik olarak oldukça önemli bilgileri birleştirmektedir.

Jay, Amerikan Ağrı Akademisi tarafından 2010 yılında Janet Travell Klinik Ağrı Yönetimi Ödülü’ne klinik bakımda mükemmellik ve Ulusal Myofascial Tetik Nokta Terapistleri Birliği tarafından 2012’de David G. Simons Ödülüne, klinik araştırmalarda mükemmellik açısından layık görüldü.

KURS İÇERİĞİ

Objektif Fiziksel Bulgular ile Ağrı Bilimindeki Gelişmelerin Entegrasyonu ve Kuru İğneleme Stratejileri

Bu iki günlük uygulamalı eğitim, miyofasiyal ağrı sendromunun değerlendirilmesi ve yönetiminde, trigger noktaların (MTrPs’ler), santral sensitizasyonun (SS), limbik sistem fonksiyon bozukluğunun ve objektif fiziksel bulguların dinamik/odak olmak üzere üstlendikleri rolleri analiz etmek için ağrı bilimlerinden çıkan büyüleyici ve etkili bilgileri birleştirmektedir. Katılımcılar, aktif (kendiliğinden ağrılı) MTrPs’leri deaktive etmek ve etkilenen segmentin desensitizasyonunu sağlayabilmek için gerekli ve önemli palpasyon becerilerini ve kuru iğneleme tekniklerini öğrenerek  ağrı seviyesinde daha kalıcı bir rahatlama sağlayacaklardır.

SS anormal ağrı algısından sorumludur. Kas nosiseptörlerinin ve bunların merkezi terminallerinin aktivasyon eşiğini düşürür ve hafif basınç gibi tipik olarak zararsız uyaranlarda bile aktive olmasına ve ağrıya neden olur. Sürekli devam eden kas nosisepsiyonu SS’i devamlı ateşleyebilir ve merkezi sinir sistemi yapılarında fonksiyonel ve bağlantısal değişikliklere (gen ekspresyonu, somatosensör işleme ve sinaptik bağlantılardaki değişiklikler yoluyla) yol açabilir.

Spinal segmental sensitizasyon (SSS), nosiseptif uyaranların bombardımanından kaynaklanan dorsal boynuzun aşırı uyarılma durumudur. Aktif MTrPs’ler, çoğunlukla SSS ve fasilitasyona sebep olan ısrarlı nosiseptif uyarıların ve sensitizasyonun yaygın sebebidir. Buna karşılık, subkortikal yapılardaki uyumsuz değişiklikler ve disfonksiyonel azalan inhibisyon, somatik doku anormallikleri (örneğin, doku değişiklikleri, hassasiyet, vb.) yaratabilir ve ruh halini, duyguları ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Her iki durumda da, sensitize olmuş spinal segmentin tipik belirtileri, dermatomal allodini / hiperaljezi, sklerotomal hassasiyet ve etkilenen myotomlarda MTrPs’leri içerir. Bu objektif ve tekrarlanabilir bulgular klinisyenin ve hastanın tedavi edilmesi gereken spinal segment(ler)i belirlemesini sağlar. SS’nin bu klinik belirtileri, ayna-görüntü paterninde hem ipsilateral hem de kontralateral olarak  üst ve alt spinal seviyelere yayılan yoğun bir ağrı deneyimi ile sonuçlanır.

Kuru iğneleme ve elektriksel stimülasyon teknikleri gibi farmakolojik olmayan yaklaşımlar eğitim süresince tartışılacak, gösterilecek ve uygulanacaktır. Bu teknikler ağrılı MTrPs’leri devre dışı bırakır, etkilenen segmentleri duyarsızlaştırır ve subkortikal disfonksiyonu nöro-modüle eder, daha kalıcı ağrı ve semptom rahatlaması sağlar. Bu kursta sunulan teşhis ve tedavi teknikleri, çeşitli kronik kas-iskelet sistemi ağrı durumlarının tedavisinde uygulanabilir.

 EĞİTİMİN HEDEFİ

• Periferik ve merkezi sensitizasyonun başlatılmasında, güçlendirilmesinde ve sürdürülmesinde kas ağrısının eşsiz nörobiyolojisinin ve kas nosiseptörleri ile endojen biyokimyasalların dinamik etkileşimini incelemek,

• Aktif MTrPs’lerin inflamasyon, sensitizasyon, hücreler arası iletişim ve ısrarcı ağrı durumları ile ilişkili olduğu bilinen inflamatuar mediatörler, nöropeptit, katekolamin ve sitokin gibi maddelere yüksek düzeyde sahip olduğunu gösterebilmek,

• Sürekli nosiseptif bombardıman, nörojenik inflamasyon, wide dinamik range nöronlar, subkortikal yapılar (örneğin limbik sistem) ve disfonksiyonel azalan inhibisyon gibi durumların kas sensitizasyonu, ağrı kronikleşmesini, somato-visseral etkileşimlerde önemli bir rol oynadığının ve allodini, hiperaljezi ve refere ağrı paternlerinin objektif ve tekrarlanabilir fiziksel bulgularını anlamak,

• Kas ağrısının tercihli olarak limbik sistem yapılarını nasıl harekete geçirdiğini, artan kaygı, korku ve stres için nöro-fizyolojik bir temel sağladığını tartışmak,

• Dorsal boynuzda somato-visseral / vissero-somatik entegrasyon ve spinal fasilitasyonun dinamik etkileşimini tartışmak,

• Kronik miyofasiyal ağrıda gözlenen spinal segmental sensitizasyonun (dermatomlar, myotomlar ve sklerotomları içeren) tekrarlanabilir fiziksel bulgularının belirleyebilmek,

• İlgili segmentleri desensitize etmek, kronik MTrPs’leri ortadan kaldırmak, kronik miyofasiyal ağrı ve disfonksiyonu hafifletmek için uygun bir tedavi algoritması (örn., Kuru iğneleme, elektrik stimülasyon teknikleri, vb.) tasarlayabilmek.

5 yorum

 • Emre açıkgöz

  Teşekkürler öncelikle gerçekten verimli bir haftasonu oldu çok memnun kaldım

 • H yılmaz

  merhaba ben kurstan çok memnun kaldım bu kursu düzenlediğiniz için emek verdiğiniz için ayrıca ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim 😊 bir dahaki kurslarda gorusmek uzere mail adresim

 • Süleyman güzelşemme

  Kurs eğitim içeriği güzeldi.
  Daha çok kuru igneleme stratejileri gösterilecek diye düşünüyordum. En azından tanıtım yapılırken o şekilde anlamlandırildi. Yada ben öyle anlamışım.
  Aldığım eğitimden memnunum.
  Herşey için teşekkür ederim.

 • Zuhal yıldız

  Ben haftasonunki eğitimden çok keyif aldım hem içindeyken hem çıktıktan sonra iyiki katılmışım dedim. Yolumuza ışık tutacak kaliteli bir eğitimdi. Hem ağrının çok yönlü mekanizmaları aydınlatıcıydı hem hiç bakmadığım çalışmadığım segmental sensitizasyon konusunda ışık yaktı. Jay Shah çok harika bir eğitmen bilgisinin yanında eğlencesini de sunuyor😇😃
  Size ayrıca çokça teşekkür ederim ki böyle güzel bir eğitime öncülük ettiniz fazlasıyla ilgilendiniz💐

 • S b

  Eğitim hakkında yorum yapmam gerekirse teorik kısım, ağrının anlaşılması segmental düzey yansıyan ağrı gibi kavramlar gerçekten oldukça güzel anlatıldı Jay tarafından. Yeni bir bakış açısı kazandığımı ve bu konuda size ve Jay’e minnettar olduğumu söylemek isterim. Sunum oldukça eğlenceliydi sıkıcı değildi bu sevindirdi beni çünkü daha kolay anladım. Pratik kısımda ise belki alt ekstremiteye de biraz yoğunlaşılabilirdi ama bu durum sorunu olan kişilerin olmaması kaynaklı da olabilir elbette.
  Sonuç olarak size Jay’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum güzel bir deneyim oldu 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*